SPF
clear-it-up-like-a-derm

Pravda a mýty o akné

Studie ukazují, že až 85 % populace se v průběhu života setká s akné.1 Přestože je akné velmi rozšířené, stále existuje mnoho mylných domněnek o tom, co může akné zapříčinit a jak tyto nedokonalosti pleti řešit. Situaci (zdánlivě) komplikuje skutečnost, že rozlišujeme mnoho typů akné, například černé tečky, bílé tečky nebo pustuly. Podívejme se společně na nejčastější mýty o akné, abychom vám pomohli lépe pochopit, jak k tomuto problému s pletí přistupovat.

Domněnka o akné #1

Mýtus: Pokud trpíte akné, neměli byste pleť hydratovat

Pokud je vaše pleť mastnější – což aknózní pleť často bývá – můžete mít pocit, že hydratace stav vaší pleti zhorší. Ve skutečnosti je ale právě hydratace nezbytnou součástí efektivní péče o pleť. A platí to pro všechny typy pleti, včetně pleti se sklonem k akné.

Pravda: Hydratace je nezbytnou součástí péče o aknózní pleť

Vynechání hydratačního krému může způsobit, že vaše pleť bude dehydratovaná. To může následně vést k nadměrné produkci kožního mazu, jímž pleť svou dehydrataci kompenzuje. Tato zvýšená produkce mazu může vést k ucpávání pórů a vzniku akné. Aby byla vaše pleť hydratovaná a nedošlo ke zhoršení akné, doporučujeme sáhnout po lehkých nekomedogenních hydratačních krémech. Během dne pak používejte hydratační krém s ochranným SPF faktorem.

Cleanse like a derm

Domněnka o akné #2

Cleanse like a derm

Mýtus: Abyste se zbavili akné, je třeba používat nešetrné přípravky

Pokud máte akné, možná vás napadne navrstvit na pleť co nejvíce ingrediencí působících proti těmto nedokonalostem, aby vaše pleť byla co nejdříve opět jako dřív. Ve skutečnosti je ale boj s akné maraton, ne sprint, a nadměrné používání nešetrných, koncentrovaných přípravků a aktivních látek proti akné může zapříčinit, že vaše pleť bude suchá a podrážděná.

Pravda: Silnější nutně neznamená lepší

Co se akné týče, méně někdy znamená více. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení není pocit pálení pokožky během péče o aknózní pokožku zrovna dobrý. Přípravky CeraVe pro pleť se sklonem k akné jsou vyvinuty ve spolupráci s dermatology tak, aby pomáhaly minimalizovat vznik akné, a zároveň nenarušují ochrannou kožní bariéru.

Domněnka o akné #3

Mýtus: Akné je způsobeno tím, že jsou na pleti nečistoty

Lidé, kteří trpí akné, často předpokládají, že je jejich pleť špinavá, a proto sáhnou po drsných přípravcích čištění a agresivním peelingu v naději, že jejich pleť pak bude dokonale čistá. Mytí obličeje je sice rozhodně nezbytnou součástí rutiny péče o pleť, ale přehnané čištění může narušit kožní bariéru a akné potenciálně ještě zhoršit.

Pravda: Nečistoty nezpůsobují akné

Přestože si to někteří lidé stále myslí, hlavní příčinou akné není špína na pleti. Ke vzniku akné dochází tehdy, když se kožní póry ucpou nečistotami, jako je kožní maz, odumřelé kožní buňky a bakterie. Pro odstranění kožního mazu se doporučuje umývat si obličej dvakrát denně jemným, nevysušujícím přípravkem čištění, který je určen pro aknózní pleť.

Rutina pro pleť se sklonem k akné

Cleanse like a derm

1. krok:

Čisticí gel proti nedokonalostem

Přípravek pro problematickou pleť k mytí obličeje s 2% kyselinou salicylovou

Cleanse like a derm

2. krok:

Gel proti nedokonalostem

Gelová péče pro aknózní pleť s 2% kyselinou salicylovou

Cleanse like a derm

3. krok:

Hydratační péče o pleť (s SPF i bez)

S širokospektrálním SPF faktorem na den a Niacinamidem na noc

Galerie přípravků proti akné

Blemish control cleanser

Čisticí gel proti nedokonalostem

Přípravek pro aknózní pleť k mytí obličeje s 2% kyselinou salicylovou

Blemish control gel

Gel proti nedokonalostem

Gelová péče pro aknózní pleť s 2% kyselinou salicylovou

Resurfacing retinol Serum

Retinolové sérum pro obnovu pleti

Pleťové sérum na minimalizaci stop po akné a viditelných pórů

Hydratacni pece SPF

Hydratační péče o pleť SPF 50

Každodenní širokospektrální ochrana před UV zářením s lehkou hydratační texturou

Fakta o akné: nejčastější otázky

 • Jak jsme již zmínili, akné vzniká, když dojde k ucpání póru kožním mazem, odumřelými kožními buňkami a (v některých případech) bakteriemi. Pokud máte mastnou pleť nebo máte akné v rodinné anamnéze, může se u vás tento problém vyskytovat častěji. Mezi další faktory, které mohou přispívat ke vzniku nebo zhoršení akné, patří vlhké počasí, hormonální výkyvy a nesprávná péče o pleť (například nípání).

  Používání mastné kosmetiky, která ucpává póry, může v některých případech také vést k tvorbě pupínků. Tento typ akné má dokonce svůj vlastní název: acne cosmetica. To samozřejmě nejsou všechny příčiny akné. Akné je komplexním problémem pleti a může být ovlivněno celou řadou vnitřních i vnějších faktorů.

 • Nevymýšlíte si to: Stres může ovlivňovat stav vaší pleti. Stres sice není přímou příčinou akné, ale může být důvodem toho, že vaše pleť není bezchybná. Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje různé hormony, včetně androgenů a kortizolu – oba tyto hormony mohou způsobit, že vaše pleť produkuje nadměrné množství kožního mazu. A jak jsme se již zmínili, přebytečný maz může ucpávat póry a ke zvýšenému výskytu akné.

 • Existuje několik různých typů akné, ale mezi nejčastější řadíme černé a bílé tečky, pupínky, papuly, noduly a cysty. Komedonové akné, jako jsou černé a bílé tečky, vzniká, když se póry ucpou mazem a odumřelými kožními buňkami. Pokud je pór otevřený, jeho obsah oxiduje, což vede ke vzniku uzavřeného komedonu (neboli černé tečky). Pokud je pór uzavřený, objevuje se bílá tečka.

  Když se do ucpaného póru dostanou bakterie, mohou se objevit závažnější formy akné – pupínky, pustuly a noduly. A na závěr je tu ještě cystické akné, které je obecně považováno za nejobtížněji léčitelné. Tento typ akné způsobuje vznik hnisem naplněných cyst hluboko v kůži a k jeho účinné léčbě je zpravidla zapotřebí dermatologa.

 • Možná si myslíte, že akné je problémem pleti dospívajících, ale pravdou je, že akné může mít každý. Průzkum provedený časopisem Journal of the American Academy of Dermatology zjistil, že více než 42 % dospělých ve věku 20 let a více se setkává s akné.2 Pokud tedy trpíte akné i po období puberty, nezoufejte: nejste v tom sami. Důležité je, že akné v dospělosti lze zvládnout. Pokud se snažíte dostat akné pod kontrolu v dospělém věku, zvažte konzultaci s dermatologem.

 • Tmavé skvrny, které se objevují po akné, jsou způsobeny nadměrnou produkcí melaninu, což je pigment přirozeně obsažený v kůži. Tmavé skvrny označujeme také jako stopy po akné (nebo pozánětlivé hyperpigmentace), vyskytují se zejména u lidí s tmavším odstínem pleti. Dosáhnout sjednoceného vzhledu pleti pak může náročné - zejména proto, že často trvá poměrně dlouho, než skvrny vyblednou.

  Proto do své večerní rutiny péče o pleť zařaďte CeraVe Retinolové sérum pro obnovu pleti. Jeho složení s obsahem zapouzdřeného retinolu, rozjasňujícím extraktem z lékořice a třemi základními ceramidy pomáhá dosáhnout sjednocenějšího vzhledu pleti a podporuje ochrannou kožní bariéru.

 • Pokud máte na kůži velký zanícený pupínek, může být opravdu lákavé ho vymáčknout. To ale může způsobit více škody než užitku. Nejenže se po vymáčknutí pupínku zvýší pravděpodobnost vzniku stop po akné, ale stav akné se může zhoršit. Bakterie z povrchu prstů se totiž mohou rozšířit do vaší pokožky. Řešte proto výsev akné raději pomocí jemného lokálního přípravku. Vyzkoušet můžete například CeraVe Gel proti nedokonalostem, který neobsahuje alkohol. Na čistou a suchou pleť naneste tenkou vrstvu gelu jednou až třikrát denně, pro viditelně čistší pleť do tří dnů.

 • 1. “Skin Conditions By The Numbers.” American Academy of Dermatology Association, 2023.
  2. Collier, Christin N. et al. “The prevalence of acne in adults 20 years and older.” Journal of the American Academy of Dermatology, 2008."

Message
Download Chrome