JAK NA ČISTĚNÍ PLETI JAKO EXPERT
Základy čištění pleti
Základem každé péče o pleť je přípravek čistění. Tento základní, ale nezbytný produkt, odstraňuje z povrchu pleti nečistoty a maz a připravuje pokožku na další kroky vaší péče. V tomto jednoduchém průvodci čistěním pleti se dozvíte, jak při čistění obličeje správně postupovat.
Co při čištění pleti dělat a nedělat
Nesprávné čistění může vést k narušení kožní bariéry a zanechat na pleti nepříjemný pocit suchosti a napětí. Abychom vám pomohli z vaší rutiny čistění vytěžit co nejvíc, podělíme se s vámi o hlavní zásady čistění pokožky, které je třeba mít na paměti. Jejich dodržováním pak docílíte hydratované a zdravě vypadající pleti.
1. Volte správné složení
Co dělat: Sáhněte po přípravku čistění podle typu své pleti
Neexistuje univerzální přípravek čistění obličeje, který by zcela vyhovoval všem. Proto je třeba volit takový, který bude nejlépe vyhovovat právě vašemu specifickému typu pleti - to vám pomůže pleť vyčistit bez nežádoucích vedlejších účinků (jako je citlivost, olupování nebo svědění pleti).
Co nedělat: Vyhněte se nešetrným, vysušujícím přípravkům
Některé přípravky určené k čistění pleti obsahují nešetrné, vysušující ingredience, které mohou oslabit kožní bariéru. Čisticí přípravky CeraVe neobsahují alkohol, sulfáty ani parfemaci, vaši pleť tak jemně čistí, a to bez pocitu vysušení či narušení.

2. Zvolte si ideální frekvenci čistění pleti
Přestože je pleť každého z nás jedinečná, existuje několik obecných zásad, které vás navedou, jak často si obličej čistit. Pro individuální frekvenci čistění pleti se poraďte se svým lékařem nebo certifikovaným dermatologem.

Co dělat: Obličej čistěte dvakrát denně a také, pokud se zpotíte
Dodržujte důslednou rutinu, pleť čistěte dvakrát denně: ráno a večer. Důležité je pleť vyčistit také po cvičení nebo jiné činnosti, při níž se hodně potíte.
Co nedělat: Nečistěte obličej příliš často (nebo nedostatečně)
Nadměrné i nedostatečné čistění může mít vliv na vzhled vaší pleti. Příliš časté mytí může vaši pleť zbavit potřebné hydratace. Nedostatečné čistění pak může být příčinou hromadění nečistot a kožního mazu, které ucpávají póry, a zároveň množení bakterií.
3. Řiďte se radami dermatologa
Co dělat: Důvěřujte odborníkům a je-li třeba, vyhledejte pomoc
Jak již bylo řečeno výše, nešetrné přípravky čistění mohou poškodit kožní bariéru - do pokožky následně snáze pronikají dráždivé látky, dochází rovněž ke ztrátě hydratace. Doporučujeme proto volit jemné přípravky čistění doporučované dermatology, ty totiž odstraňují kožní maz, nečistoty a make-up, aniž by narušily kožní bariéru.
V případě potřeby je také důležité vyhledat pomoc dermatologa. Dermatolog vám zodpoví veškeré dotazy týkající se vašich kožních problémů a nabídne vám odborné poradenství a možnosti léčby.
Co nedělat: Po vyčistění pleti nevynechávejte hydratační a opalovací krém
Kromě přípravku čistění jsou základními pomocníky ve správné rutině péče o pleť hydratační krém a opalovací krém. Hydratační krém pomáhá hydratovat pokožku a zabraňuje ztrátě vlhkosti, opalovací krém pokožku chrání před škodlivým slunečním UV zářením. Někdy je možné pořídit si hydratační krém a opalovací přípravek v jednom, vyzkoušet můžete například CeraVe Hydratační péči o pleť s SPF.

Najděte CeraVe čistící prostředek pro svůj typ pleti
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
-
K ČEMU JE PŘÍPRAVEK ČISTĚNÍ?
Přípravek čistění je určen k jemnému odstranění kožního mazu, nečistot, potu, odumřelých kožních buněk a make-upu z povrchu pleti. Tyto nečistoty jsou pak z pleti opláchnuty. Dobrý přípravek čistění zabraňuje hromadění reziduí a zároveň nenarušuje kožní bariéru.
Všechny přípravky čistění CeraVe obsahují tři esenciální ceramidy, které pomáhají uzamykat vlhkost v pokožce a obnovovat ochrannou kožní bariéru. Obsahují také prospěšné složky, jako je niacinamid, kyselina hyaluronová a kyselina salicylová, jež cílí na konkrétní problémy a přispívají ke zdravému vzhledu pleti.
-
JAK ČASTO SI MÁM OBLIČEJ ČISTIT?
V ideálním případě byste si měli obličej čistit dvakrát denně, jednou ráno a podruhé večer. Zvažte také čistění pleti po jakékoli aktivitě, při které se váš obličej viditelně potí. Je však důležité mít na paměti, že pleť každého z nás je jedinečná a správná frekvence čistění se může lišit v závislosti na potřebách vaší pleti. V případě pochybností, jak často pleť čistit, se poraďte se svým dermatologem. -
JAK DLOUHO MÁM PONECHAT PŘÍPRAVEK ČISTĚNÍ NA PLETI?
To se může u jednotlivých produktů čistění lišit. Vždy si pečlivě přečtěte obal výrobku a přípravek aplikujte podle pokynů. Přípravek čistění na obličej nanášejte krouživými pohyby pomocí konečků prstů (bez přílišného namáhání pleti). Následně přípravek důkladně opláchněte vlažnou vodou a pleť lehce osušte přikládáním čistého měkkého ručníku. -
MOHU SI OBLIČEJ ČISTIT POUZE VODOU?
Někteří si možná kladou otázku, zda k vyčistění pleti nestačí jen obyčejná voda. Voda však k důkladnému vyčistění pleti a rozpuštění kožního mazu obvykle opravdu nestačí. Důvodem je to, že většina nečistot, které se během dne na pokožce nahromadí, není rozpustná ve vodě. Voda je proto z pleti odstranit nedokáže. -
MÁM SI OBLIČEJ MÝT HORKOU NEBO STUDENOU VODOU?
Při čistění pleti se obecně doporučuje vyhnout se extrémním teplotám, tedy příliš horké i příliš studené vodě. Horká voda může z pokožky odstranit prospěšné oleje a oslabit hydratační bariéru, v důsledku toho pak může být vaše pleť suchá a vy můžete čelit nepříjemným pocitům, zejména pokud máte suchou nebo citlivou pleť. K čistění pleti je proto nejlepší spíše vlažná voda, která pomůže udržet vaši pleť v klidu a rovnováze. -
MÁM SI MÝT OBLIČEJ VE SPRŠE?
Mytí obličeje ve sprše je naprosto v pořádku - pokud používáte přípravky čistění doporučené dermatologem, pleť čistíte šetrně a přípravek nanášíte čistýma rukama pomocí konečků prstů. Pokuste se vyhnout příliš dlouhému sprchování v horké vodě, abyste pokožku zbytečně nevysušili. -
BUDE PLEŤ DÍKY VĚTŠÍMU DRHNUTÍ LÉPE VYČISTĚNÁ?
Agresivním drhnutím pleti nedosáhnete jejího hlubšího vyčistění. Právě naopak. Pleť může být v důsledku tření zarudlá a podrážděná. Pleť netřete ani při osušování, zároveň nepoužívejte drsné tkaniny, mohlo by dojít k podráždění pleti.