SPF
Banner Image

Přehled

Pokud jde o péči o kožní bariéru, mnoho lidí jako první napadne hydratační krém. Je to logické – přirozená kožní bariéra potřebuje ke správnému fungování dostatek hydratace. Je však také důležité nepřehlížet roli, kterou při ochraně kožní bariéry hraje ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) v opalovacích přípravcích. Ať už minerální nebo chemický, opalovací krém je nezbytný pro péči o kožní bariéru, protože vystavení ultrafialovému záření (UV) může způsobit (z krátkodobého hlediska) spálení pokožky od slunce a (z dlouhodobého hlediska) vysoušení, předčasné stárnutí pokožky nebo rakovinu kůže. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není používání opalovacího krému důležité pro ochrannou bariéru pokožky jen, když jste na pláži. Mělo by být základní součástí vaší každodenní péče o pleť. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat vztahem mezi slunečním UV zářením a kožní bariérou. Poskytneme vám také užitečné tipy, jak chránit kožní bariéru a podpořit zdravě vypadající pleť 365 dní v roce.

Informace o ochranném faktoru SPF a kožní bariéře

  • Každodenní používání opalovacího krému může pomoci chránit kožní bariéru před poškozením způsobeným škodlivým UVA a UVB zářením.
  • V opalovacích přípravcích se používají dva typy slunečních filtrů: minerální (vytvářejí na pokožce fyzickou bariéru, která pomáhá odrážet UV záření) a chemické (pomáhají absorbovat UV záření).
  • Odborníci doporučují používat širokospektrální opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30 každý den bez ohledu na počasí. Je také důležité opalovací krém pravidelně znovu nanášet – alespoň každé dvě hodiny během dne a vždy poté, co se zpotíte nebo jste byli plavat.
  • Výzkumy ukazují, že širokospektrální opalovací krém může pomoci udržovat kožní bariérua pomáhat předcházet některým známkám stárnutí pleti.1

Co je to kožní bariéra?

Kožní bariéra (odborně stratum corneum) je první obrannou linií vaší pokožky před vnějším světem. Tato ochranná bariéra je nejsvrchnější vrstvou kůže a je tvořena přibližně z 50 % ceramidy, z 25 % cholesterolem a z 10–25 % mastnými kyselinami.2 Kožní bariéra má mnoho důležitých funkcí, ale především pomáhá udržet prospěšné látky v pokožce a chrání ji před škodlivými vlivy.

Chrání vás také před vnějšími stresovými faktory (jako je UV záření a znečištěné ovzduší) a jste díky ní schopni zadržovat vodu, aniž byste ztráceli přebytečnou vlhkost skrz pokožku. Neporušenost kožní bariéry hraje důležitou roli v tom, jak vaše pokožka vypadá a jak se v ní cítíte. Narušení kožní bariéry může vést k celé řadě problémů s pokožkou, od suché pokožky až po akné, podrážděnou a citlivou pokožku.

Jak kožní bariéru ovlivňuje pobyt na slunci?

Výzkumy ukazují, že UV záření může přímo i nepřímo narušit kožní bariéru.3,4 Přímo mohou UV paprsky poškodit vaše kožní buňky – a toto poškození se časem hromadí . Vystavení UV záření může také snížit schopnost pokožky účinně zadržovat vlhkost, což může zanechat pokožku suchou, šupinatou a drsnou.

Nepřímo může UV záření vytvářet volné radikály. Tyto sloučeniny mohou poškozovat kožní buňky a mohou potenciálně časem přispívat k rozvoji různých kožních problémů, včetně atopické dermatitidy (známé také jako ekzém) – kožního onemocnění, které může způsobovat nadměrnou suchost a svědění kůže.

Co dalšího může oslabit kožní bariéru?

Sluneční záření není to jediné, co může narušit ochrannou bariéru vaší pokožky. Mezi další stresové faktory patří:

  • určité klimatické podmínky (např. nízká vlhkost vzduchu),
  • používání agresivních přípravků k čištění pleti,
  • nadměrná exfoliace pokožky,
  • nesprávné postupy péče o pleť,
  • nesprávné postupy péče o pleť,
  • nepoužívání hydratačního přípravku.

Jak poznat, že je vaše kožní bariéra narušena

Oslabení kožní bariéry může doprovázet řada kožních problémů, od mírné suchosti a drsnosti až po výraznější suchost, praskání, zarudnutí, šupinatění a olupování. Poškozená kožní bariéra často způsobuje nepříjemné pocity a může zvyšovat citlivost pokožky. Mezi další problémy, které mohou souviset s narušenou kožní bariérou, patří akné, viditelná únava pleti a ztráta pružnosti pokožky.

Pokud máte podezření, že vaše kožní bariéra může být narušená, poraďte se s certifikovaným dermatologem, který zanalyzuje vaši pokožku a poskytne vám individuální poradenství. Váš dermatolog vám poradí, jak si sestavit každodenní péči o pleť, aby podpořila ochrannou bariéru vaší pokožky a pomohla řešit citlivost nebo jiné kožní problémy.

Jak SPF pomáhá chránit kožní bariéru?

Ochranný factor SPF v opalovacích přípravcích může posílit vaši kožní bariéru tím, že absorbuje nebo odráží UV záření, což pomáhá minimalizovat poškození způsobené vystavením slunečnímu záření. Pro zajištění maximální ochrany je však důležité zvolit opalovací krém s vhodným složením. Americká dermatologická akademie (AAD) doporučuje používat širokospektrální přípravky s ochranným faktorem SPF nejméně 30.5 Je také důležité, abyste přípravku používali dostatek: nadace Skin Cancer Foundation obecně doporučuje nanést na obličej množství krému o velikosti koruny.6

Jak zařadit opalovací krém do každodenní péče o pleť

Hledejte opalovací přípravky s obsahem ceramidů

Pro podporu kožní bariéry doporučujeme zvolit opalovací přípravky, které obsahují ceramidy . Jak jsme již zmínili výše, ceramidy jsou klíčovou součástí kožní bariéry. Tyto lipidy jsou takové „lepidlo“, které drží kožní buňky pohromadě a pomáhá udržet kožní bariéru neporušenou. Ze studie publikované v časopise Journal of Cosmetic Dermatology vyplynulo, že každodenní používání opalovacího krému s ochranným faktorem SPF 30 a obsahem ceramidů může zvýšit hydrataci pokožky a výrazně snížit transepidermální ztrátu vody (TEWL).7

Všechny opalovací a hydratační krémy CeraVe s SPF obsahují tři esenciální ceramidy, které pomáhají udržovat ochrannou bariéru pokožky. Obsahují také další prospěšné složky, které podporují hydrataci pleti, jako je např. kyselina hyaluronová a niacinamid.

Vyberte vhodný opalovací krém pro svou kožní bariéru

Pokud jde o výběr ideálního opalovacího krému pro vaši kožní bariéru, doporučujeme hledat přípravky bez parfemace, které jsou šetrné k pokožce, vyvinuté ve spolupráci s dermatology a vhodné pro váš typ pleti. Jednou z vhodných možností je CeraVe Hydratační krém na opalování, který obsahuje širokospektrální minerální a chemické sluneční filtry, ceramidy a kyselinu hyaluronovou. Tento opalovací krém na obličej i tělo pomáhá chránit pokožku a zároveň jí dodává okamžitou hydrataci, která vydrží po celý den. Lehké, nemastné složení je navíc vhodné pro všechny typy pleti, včetně citlivé pokožky.

Značka CeraVe nabízí několik dalších přípravků, které pomáhají udržovat kožní bariéru a chránit ji proti poškození způsobenému slunečním zářením. Naše nabídka zahrnuje minerální opalovací krémy, tónovací opalovací krémy a přenosné tyčinky na opalování. Všechny naše přípravky s ochranným faktorem SPF poskytují širokospektrální ochranu a mají SPF nejméně 30.

Používejte krém s ochranným faktorem SPF denně a často jej znovu aplikujte

Výzkumy ukazují, že k většině poškození způsobenému slunečním zářením dochází při každodenním přerušovaném pobytu na slunci, například při cestě do práce nebo při procházce se psem.8 Proto je nezbytné mít nanesený opalovací krém, kdykoli jste na slunci. To se týká i vystavení slunečnímu záření v interiéru: UVA paprsky mohou pronikat sklem a působit na vaši kožní bariéru, i když jste uvnitř.

Chraňte svou pokožku tím, že vyměníte svůj obvyklý hydratační přípravek za přípravek s SPF, jako je např. CeraVe Hydratační péče o pleť AM. Tento víceúčelový hydratační přípravek na obličej obsahuje širokospektrální ochranu SPF 30, hydratuje, pomáhá chránit před poškozením způsobeným slunečním zářením a pomáhá udržovat ochrannou bariéru vaší pokožky. Stejně jako u jiných opalovacích krémů pamatujte na to, abyste jej pro správnou ochranu před slunečním zářením každé dvě hodiny (nebo pokaždé, když se zpotíte, vyjdete z vody nebo se osušíte) znovu aplikovali.

Osvojte si bezpečné návyky při opalování

Kromě pečlivého používání opalovacího krému můžete svou kožní bariéru chránit před slunečními paprsky i tím, že si osvojíte bezpečné návyky při opalování. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických (FDA) doporučuje vyhýbat se v době nejsilnějšího slunečního svitu přímému slunečnímu záření, nosit ochranný oděv a pokud možno se zdržovat ve stínu.9

Pro pomoc s výběrem produktů vhodných pro váš typ pleti a problémy s pokožkou použijte naši aplikaci Find My Skincare Solution, nástroj pro vyhledávání vhodného řešení péče o pleť.

Message
Download Chrome