SPF
mytí obličeje

Přehled

Rituál čištění známe i z těch nejstarších dochovaných záznamů o lidstvu. Během své dlouhé historie čištění pleti dalece předčilo svůj původní účel, tj. odstraňování nečistot z pleti. V současné době jsou k dispozici přípravky na čištění obličeje s cíleným složením, které pomáhají posilovat kožní bariéru, udržovat hydrataci pleti a řešit konkrétní problémy. Ale aby se projevily výhody čisticího přípravku (a abyste si nevysušili pleť), je důležité vědět, jak často si máte obličej mýt. Zde se dozvíte, kolikrát denně si máte čistit pleť, zda je možné obličej umývat příliš (nebo naopak málo) a jak se ideální frekvence čištění může lišit v závislosti na typu pleti.

Základy péče o pleť: Proč je čištění obličeje důležité?

  • Voda obvykle k důkladnému vyčištění pleti nestačí. Je to proto, že mnoho nečistot z okolního prostředí a kosmetických přísad není rozpustných ve vodě (to znamená, že je pouze voda nerozloží).
  • Přípravky na čištění pleti pomáhají z povrchu pleti šetrně odstraňovat nečistoty, přebytečný kožní maz, bakterie, odumřelé kožní buňky, make-up a znečišťující látky.
  • Prvním krokem každodenní péče o pleť je čištění pleti, což je základ pro zbytek péče. Správně vyčištěná pleť je jako čisté plátno, se kterým po zbytek své rutiny pracujete.
  • Správné čištění pleti může pomoci podpořit její zdravý vzhled. Pleť nebude napjatá nebo suchá ani nebude narušena její ochranná bariéra.

Kolikrát denně byste si měli obličej mýt?

Americká dermatologická akademie (AAD) doporučuje obličej mýt dvakrát denně, jednou po probuzení a jednou před spaním.1 Ráno si při čištění obličeje smyjete nečistoty, maz nebo bakterie, které se na obličeji mohly nahromadit během spánku. Zároveň si tím pleť připravíte na zbytek ranní péče.

Večer je mytí obličeje nezbytné pro odstranění make-upu, opalovacího krému a „nečistot“ z prostředí, které se mohou během dne na povrchu pleti usazovat. Večerní čištění vás také zbaví kožního mazu a potu, které vaše pleť přirozeně během dne produkuje. Jít spát s čistou pletí může také pomoci vaší pleti se během spánku regenerovat. 

Přestože se obecně doporučuje pleť čistit dvakrát denně, je důležité si uvědomit, že pleť každého z nás je jiná. Ideální postup čištění se může lišit v závislosti na typu pleti, životním stylu a individuálních potřebách. V některých případech může být vhodné pleť čistit víckrát, například u lidí, kteří často cvičí a potí se (podrobnosti níže). Pro citlivou a suchou pleť (včetně sezónní suchosti) může být v některých případech dostačující čištění jednou denně. Chcete-li pomoci se sestavením péče o pleť na míru, poraďte se s certifikovaným dermatologem.

 

Měli byste si pleť čistit častěji, když chodíte cvičit?

Americká dermatologická akademie doporučuje umýt si obličej ihned po cvičení nebo jakékoli činnosti, při které se zapotíte.1 Cvičení totiž může způsobit, že se na pokožce nahromadí pot, maz, nečistoty a bakterie, které ucpávají póry. Čištění pleti po tréninku je obzvláště důležité, pokud vaše cvičení zahrnuje nošení čepic nebo přileb nebo sdílení tělocvičného nářadí. Nezapomeňte po tréninku vždy otřít nářadí a nedotýkejte se obličeje, abyste zabránili šíření bakterií způsobujících akné.

 

Měli byste si pleť čistit častěji, pokud používáte make-up?

Podle Americké dermatologické akademie byste se měli před cvičením a před spaním vždy úplně odlíčit.3 Je to proto, že pokud se make-up řádně neodstraní, může ucpat póry. Pokud používáte make-up, večer vám může prospět dvojí čištění. Tato metoda péče o pleť spočívá v tom, že si obličej umyjete dvakrát za sebou – nejprve čisticím přípravkem na bázi vody a poté čisticím přípravkem na bázi oleje, abyste důkladně odstranili všechny zbytky make-upu.

 

Je možné to s čištěním pleti přehnat?

Jednoduchá odpověď: ano, je to možné. Dosažení bodu, kdy bylo čištění příliš, však u každého člověka nastane jindy. Obvykle sami poznáte, zda jste si pleť čistili příliš horlivě, podle toho, jak vypadá a jak se v ní cítíte. Příliš časté čištění může zbavit pokožku vlhkosti a oslabit kožní bariéru. Příznakem nadměrného čištění může být pocit napjaté, suché nebo nepříjemné pokožky. Může být také šupinatá, svědivá a drsná a mohou být viditelnější jemné vrásky. 

Upozornění: Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit bariérovou funkci vaší pokožky: od typů produktů, které používáte, až po váš věk, prostředí, stres a některé kožní problémy (například ekzém). Pokud se u vás objeví nepříjemné kožní problémy, je vždy nejlepší poradit se s certifikovaným dermatologem, který vám pomůže určit jejich příčinu.

 

Čištění pleti: Jak zjistit, co je vhodné pro váš typ pleti

Při rozhodování o tom, kolikrát denně pleť čistit, je důležité vzít v úvahu typ pleti – zda máte mastnou, suchou, citlivou, smíšenou nebo normální. Níže naleznete rady podle typu pleti, které vám pomohou zvolit správné složení čisticího přípravku a čisticí péči pro potřeby vaší pleti.

 

Mastná a/nebo problematická pleť

Když vaše pleť produkuje nadměrné množství kožního mazu, důsledné čištění  je obzvláště důležité. Je však mylné si myslet, že mastnou nebo problematickou pleť je třeba intenzivně mýt několikrát denně, abychom se mastnoty zbavili. Výzkumy naopak ukazují, že agresivní drhnutí pleti nebo nadměrné mytí může mít opačný účinek, kdy se pokožka snaží získat zpět vlhkost tím, že mazu produkuje ještě více.2 

U problematické pleti studie zjistila, že nejlepší výsledky přináší mytí jemným čisticím přípravkem dvakrát denně.2,3 Při výběru čisticího přípravku doporučujeme hledat jemné přípravky, které neobsahují olej, jsou bez parfemace a nekomedogenní (což znamená, že neucpávají póry). Skvělou volbou na problematickou pleť je CeraVe Čisticí gel proti nedokonalostem. Obsahuje 2% kyselinou salicylovou, je určen k redukci akné a zároveň zanechává pleť jemnou, hladkou a hydratovanou.

 

Suchá a/nebo citlivá pleť

Pokud máte suchou a/nebo citlivou pleť, je důležité, abyste při čištění byli mimořádně šetrní. Suchou a citlivou pleť totiž může zhoršit nadměrné čištění nebo používání drsných čisticích produktů na obličej. Doporučujeme používat hydratační čisticí přípravky bez parfemace a bez vysušujících složek (například alkoholu). Přípravek na čištění suché pleti, který stojí za zvážení, je CeraVe Hydratační čisticí gel, náš jemný čisticí gel s kyselinou hyaluronovou a třemi základními ceramidy. Tento přípravek na mytí obličeje čistí a osvěžuje pleť, aniž by ji nadměrně vysušoval nebo zanechával pocit napjaté a suché pleti.

Při čištění pleti se snažte používat vlažnou vodu, protože horká voda může vaši pleť zbavit přirozeného mazu. Pokud se po aplikaci čisticího přípravku ve své pleti necítíte dobře, svědí vás, pálí nebo štípe, poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem, který vám poradí, jak nejlépe pečovat o suchou a citlivou pleť.

 

Smíšená pleť

Smíšená pleť se vyznačuje tím, že je na některých místech suchá a na jiných mastná (zejména v oblasti T-zóny). Smíšenou pleť doporučujeme čistit dvakrát denně čisticím přípravkem, který je pro ni speciálně určen. Zvažte používání pěnového čisticího přípravku na obličej, jako je například CeraVe Čisticí pěnící gel. Jeho složení bylo vyvinuto ve spolupráci s dermatology, aby hloubkově čistilo, odstranilo přebytečný maz a osvěžilo pleť, a to bez narušení kožní bariéry.

 

Normální pleť

U normální pleti, která není ani příliš suchá, ani příliš mastná, se lze držet doporučení čistit dvakrát denně. Protože lidé s normální pletí obvykle nejsou citliví na produkty péče o pleť, mohou si obvykle vybrat z většiny dermatologem schválených čisticích přípravků. Pokud se vám zdá, že je vaše pleť v určitých ročních obdobích (například v chladných zimních měsících) sušší, poraďte se se svým dermatologem a svou péči o pleť měňte podle ročního období.

 

Co se stane, když si pleť nečistíte dostatečně často?

Čistá pleť je často považována za synonymum zdravě vypadající pleti. Vynechání čištění pleti, důležitého kroku péče o pleť (nebo nedostatečně časté čištění), může způsobit, že se na pleti nahromadí nečistoty, maz a bakterie. Pokud se tak stane, může to mít vliv na celkový vzhled vaší pleti a vést ke zvýšenému výskytu akné, nadměrnému lesku a rozšířeným pórům. Může to také ovlivnit účinnost ostatních přípravků péče o pleť, protože byste pak nanášeli přípravky na nečistoty a maz. 

 

Zdroje:

 

  1. Face Washing 101.“ American Academy of Dermatology Association, 2022.
  2. Mukhopadhyay P. „Cleansers and their role in various dermatological disorders.“ Indian J Dermatol. leden 2011;56(1):2–6. doi: 10.4103/0019-5154.77542. PMID: 21572782; PMCID: PMC3088928.
  3. 10 Skin Care Habits That Can Worsen Acne.“ American Academy of Dermatology Association, 2022.
Message
Download Chrome