Jak chránit Vaši pleť při používání roušky| cerave.cz
 

Získejte chytřejší péči o svou pleť

icon1 > Tipy a triky

Jak pečovat o pleť pod rouškou

Rouška se stala součástí našeho života velmi rychle a mnoho z nás ji už vnímá jako samozřejmost, kterou nosí běžně u sebe. Podobně jako třeba dezinfekční gely na ruce. Jaký dopad má na naši pleť? Společně s naší globální ambasadorkou Dr. Michelle Henry jsme pro vás připravili tipy, jak o pleť pod rouškou pečovat a minimalizovat tak riziko vzniku nepříjemných kožních reakcí.

Rouška zabraňuje šíření virů a bakterií, což je dobré pro náš organismus, nicméně naše pleť nám za ni opravdu nepoděkuje. Každodenní nošení roušky může totiž způsobit lidem s citlivou pletí obličejovou dermatózu, tzn. kožní onemocnění v oblasti obličeje. Mezi nejčastější patří rosacea, ekzém, seborhoická dermatitida či periorální dermatitida. Vyznačují se především vysušením, zarudnutím a nepříjemným svěděním.

Hydratace pleti je základ

Naše pleť je vlivem nedostatku čerstvého vzduchu a stresu dehydratovaná. Pravidelným čištěním a hydratací docílíte vyššího komfortu a preventivně budete působit proti vzniku nežádoucích projevů na pleti. Základem je hydratační čisticí emulze, která zbaví pleť nečistot - bakterie se nebudou pod rouškou hromadit v takové míře - a druhým krokem je  hydratační péče o pleť, která pleť vyživí, díky čemuž bude pleť silnější a odolnější.

Co se pod rouškou děje uvnitř pleti?

Kožní bariéra obsahuje lipidové molekuly zvané ceramidy, které se přirozeně vyskytují v kůži, zlepšují její funkci a chrání ji zvnějšku. Navíc udržují její přirozenou vlhkost.

Opakované nošení roušky může způsobit zapaření, tření a podráždění pokožky. To vše narušuje kožní bariéru, redukuje množství ceramidů (lipidů), a tím pádem pleť vysušuje. Navíc se v ní vlivem vlhkosti množí patogeny, které rovněž oslabují její přirozenou obranyschopnost.

Nesprávné praní roušek může způsobit alergickou kožní reakci na konzervační látky, případně barviva obsažená v roušce. Proto doporučujeme volit šetrný materiál, který dlouho vydrží, ideálně bavlnu. Po 5 hodinách nošení byste měli roušku vyprat, vyvařit a po uschnutí vyžehlit.

Zvýšenou pozornost by měli správné hygieně věnovat především lidé s již dříve diagnostikovanou dermatózou, například lidé se sklonem k akné, ekzému a vyrážce. Kožní maz, pot, zbytky make-upu a nečistot, které se pod rouškou hromadí, jsou příčinou toho, že se stav pleti může během pár dní radikálně zhoršit.

5 tipů pro lepší pleť pod rouškou

1. Minimalizujte množství kosmetických přípravků

Méně je více a v tomto případě to platí dvojnásob. Zamyslete se, co vaší pleti vyhovuje , případně si zajděte k dermatologovi, pokud si nejste jistí. Nepoužívejte make-up a dekorativní kosmetiku, dejte pleti možnost dýchat. Pro osvěžení a zklidnění pleti si jednou za čas naneste na obličej léčivou termální vodu s vysokým obsahem minerálů. Najdete ji v lékárně.

2. Věnujte zvýšenou pozornost výběru vhodné péče

Volte hydratační přípravky (ideálně s obsahem esenciálních ceramidů), které obnovují správnou funkci kožní bariéry. Rovněž by měly obsahovat vysoký podíl kyseliny hyaluronové a glycerinu, které na sebe váží molekuly vody. Volte přípravky bez konzervačních látek a bez parfemace. Na den doporučujeme krémy s lehčí texturou a s obsahem SPF faktoru. Na noc si vystačíte s krémem bez SPF faktoru. TIP CERAVE:  CeraVe Hydratační péče o pleť SPF 25

3. Používejte šetrné čisticí přípravky

K umytí obličeje používejte šetrné čisticí přípravky, které neobsahují mýdlo, vonné látky ani parabeny. TIP CERAVE:  CeraVe Hydratační čisticí emulze

4. Jakmile rouška zvhlhne, vyměňte ji

Abyste předešli předčasnému zvlhnutí pokožky, naneste hydratační péči 20-30 minut před nasazením.

5. Nezapomínejte na pitný režim

Přečtete si také, jak pečovat o své tělo:  5 tipů pro dokonalou hydrataci pokožky  

Autor: Dr. Michelle Henry, Lucie Frýbortová - redakce CeraVe